Avrupalılar Seyahat İçin Yüzde 57 Hazır potansiyel Bekliyor

PARİS – Europ Assistance, Holiday Barometer'ın 20. Yıldönümü baskısının uluslararası bulgularını açıkladı. Anket, küresel bir pazar araştırma firması olan Ipsos tarafından 14 ülke ve üç kıtada 14.000 kişi arasında gerçekleştirildi. Küresel seyahat trendlerini takip ediyor.

Avrupalılar Seyahat İçin Yüzde 57 Hazır potansiyel Bekliyor
pandemi nedeniyle seyahat sigortasına artan bir odaklanma var Avrupalıların yüzde 45'inden fazlası

2021 baskısı, pandeminin seyahate yönelik tutumlar da dahil olmak üzere çeşitli alanlardaki etkisi hakkında sorular içeriyor. Anket 5 Mayıs - 20 Mayıs 2021 tarihleri ​​arasında yapılmıştır.

Europ Assistance Seyahat Grup Başkanı Francine Abgrall , “Yirmi yıldır Ipsos Tatil Barometresine sponsorluk yapıyoruz ve bunun görevlendirdiğimiz en önemli barometre olduğunu düşünüyoruz. Salgının etkisinin ikinci bir yaz seyahat sezonuna devam ettiğini gördüğümüz için iyimserlik için yer var. Bazı Avrupa ülkeleri, yaz seyahatlerinde 2019 rakamlarının üzerinde artış bekliyor. Avrupalıların neredeyse %70'i önümüzdeki üç yıl içinde seyahatin normale döndüğünü düşünüyor. Bu yılki Tatil Barometresi, insanların ailelerini tekrar görüp kucaklamaktan (%58) ve bir restoranda yemek yemek gibi basit etkinliklere (%40) geri dönmekten heyecan duyduklarını gösteriyor.”

Önemli Çıkarımlar

Genel olarak, Avrupalıların %57'si olağan yaz tatili döneminde seyahat etmeyi bekliyor, bu 2019'a göre yüzde altılık bir düşüş. - Düşüşte bile, Amerikalılardan (%50), Çinlilerden (%53) veya Taylandlılardan daha fazla Avrupalı ​​seyahat etmeyi bekliyor (%44). Almanya (-21 puan), Birleşik Krallık (-14 puan) ve Belçika (-12 puan) gibi bazı ülkeler yaz seyahat planlarında çift haneli düşüşler görüyor. İtalya (+6 puan) ve Polonya (+5 puan) dahil olmak üzere diğer Avrupa ülkeleri seyahat isteğinde artış görüyor.

Avrupalılar, seyahat bütçelerinin Amerikalı meslektaşlarından daha büyük bir darbe aldığını bildiriyor. Genel Avrupa seyahat bütçeleri 2019'a göre %20'nin üzerinde düştü, ancak Amerikan bütçeleri yalnızca %2 düştü. En büyük düşüşler İspanya (%-30), - Fransa (%-26), Almanya (%-25) ve Avusturya'da (%-21) görüldü. Portekiz, 2019 anketinde seyahat bütçelerinin aynı kaldığı tek ülke oldu.

İngilizler, Belçikalılar ve Amerikalılar, seyahatlerin 2022 veya 2023'te normale döneceğini gördükleri seyahat iyimserliğinde dünyaya öncülük ediyor. Seyahatin asla normale dönmeyeceğini düşünenler söz konusu olduğunda ankete Çekler, Polonyalılar ve Fransızlar öncülük ediyor.

Yaklaşan Seyahat Planları

Avrupalılar hala deniz kıyısına gidiyor – yanıt verenlerin %58'i ile tüm bölgelerin zirvesinde. Kırsal bölgelere (%26) ve dağlara (%24) yapılan gezilerin her biri 2019'dan dört puan kazandı ve farkı kapatıyor.

Avrupalılar tatillerini kendi ülkelerinde geçirmeyi tercih etmeye devam ediyor (%47). Ülkelerinin dışına seyahat edenler için en iyi destinasyonlar, geleneksel anket liderleri olan İspanya, Fransa ve İtalya, tarihsel olarak ilk üç sırada yer alıyor.

Yurtdışına seyahat konusunda geleneksel olarak ankete öncülük eden bazı ülkeler, yaz tatili için kendi sınırları içinde kalanlarda 2019'a kıyasla büyük artışlar gördü. Belçika'da kalan Belçikalılar 17 puan artarak %32'ye ulaştı. İsviçreli gezginlerin sayısı 15 puan ve İngiltere'den yanıt verenlerin sayısı 16 puan arttı.

Avrupalılar, seyahat etme isteği konusunda ankete liderlik ederken, konu tatil seyahati rezervasyonu olduğunda, Avrupalılar sürüyü takip ediyor. Amerikalıların %47'si, Çinlilerin %37'si ve Taylandlıların %50'si ile karşılaştırıldığında, Avrupalı ​​katılımcıların yalnızca %35'i yaz seyahatlerinin herhangi bir bölümünü rezerve etti. İtalyanlar, tatil seyahatlerini %23 ile en az rezerve eden ülkeler arasında yer alırken, Birleşik Krallık sakinleri %56 ile Avrupa'da lider durumda.

Pandemi Hususları

Geçen yıl pandeminin neden olduğu kısıtlamalar, Avrupa vatandaşlarının alışkanlıklarını etkiledi. Bu durum özellikle akrabalarını görmeyi çok özleyen (%58 bunu çok özlüyor), kısıtlama olmaksızın hareket edebilen (%52), restorana gitmek gibi günlük aktivitelerden keyif alan (40) İtalyanlar, Polonyalılar, Fransızlar ve Avusturyalılar için geçerlidir. %) ve kendi ülkelerinde özgürce seyahat etme (%39).

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, pandemi nedeniyle seyahat sigortasına artan bir odaklanma var. Avrupalıların %45'inden fazlası, COVID-19 krizinin bir sonucu olarak seyahat sigortası kapsamını artıracaklarını bildirdi.

Avrupalıların %81'i tekrar seyahat edebilmek için aşı olmaya hazır olduklarını belirttiğinden, aşılar seyahate engel değildir.

Son olarak, katılımcılar seyahatlerinin çevresel, toplumsal ve ekonomik etkilerini alışkanlıklarına dahil etmeyi ve davranışlarını çevrelerine daha saygılı olacak şekilde değiştirmeyi şiddetle düşünüyorlar:

- Avrupalıların %89'u tek kullanımlık plastik yerine seyahat şişesi kullanmayı düşünüyor (%57'si zaten yapıyor ve %32'si adım atmaya hazır).

- %88'i yerel kaynakları boşa harcamamak için davranışlarını değiştirmeye istekli.

- Aynı sayıda gezgin, yerel halkın sahip olduğu yerlerde yemek yiyip alışveriş yaparak (%87) ve yerel konaklama yerlerinde kalarak (%85) yerel ekonomiye yardımcı olmaya isteklidir.