Avrupa Erişilebilir Turizm Konferansı

unwto ve san marino, avrupa erişilebilir turizm konferansına ev sahipliği yapacak. San Marino Cumhuriyeti, Kasım ayında UNWTO Avrupa Erişilebilir Turizm Konferansı'nın ikincisine ev sahipliği yapacak. UNWTO'nun turizmi herkese açık hale getirme taahhüdünü daha da ileriye taşıyan Konferans, inovasyonu, kamu-özel sektör ortaklıklarını ve kapsayıcı politika oluşturmayı sergileyecek.

Avrupa Erişilebilir Turizm Konferansı
UNWTO ve ortakları bu yeni küresel rehberlik aracının geliştirilmesine öncülük etti.

Engelsiz Turizm Sektörün Önceliği

UNWTO, küresel turizm sektörünü daha fazla erişilebilirlik ve kapsayıcılık için yönlendirmeye kararlıdır.

Dünya Sağlık Örgütü'ne (WHO) göre, dünya çapında 1,3 milyar insan , turizme katılımı zorlaştıran önemli bir engel yaşıyor.

AB nüfusunun yaklaşık dörtte biri , yani 87 milyon kişi halihazırda bir tür engele (EUROSTAT) sahiptir.

Engellilerin Haklarına Dair Sözleşme'nin 30. Maddesi, engellilerin kültürel, sportif, dinlenme ve turizm tesislerine, faaliyetlerine ve hizmetlerine erişiminin sağlanmasını savunmaktadır.

UNWTO: Daha Erişilebilir Bir Turizm İnşa Etmek

Haziran 2021'de erişilebilir turizme ilişkin ilk kapsamlı uluslararası standart olan ISO 21902 Herkes İçin Erişilebilir Turizm ISO tarafından yayınlandı. UNWTO ve ortakları, bu yeni küresel rehberlik aracının geliştirilmesine öncülük etti.

UNE-ISO 21902 standardı, erişilebilir turizm için gereksinimleri ve tavsiyeleri belirler

Hizmet sağlayıcılar ve turizm operatörleri ile kamu idareleri ve turizm destinasyonlarına hitap etmektedir.

  1. Avrupa Engelsiz Turizm Konferansına Doğru

UNWTO Avrupa Komisyonu'nun Bulgaristan'ın başkenti Sofya'da düzenlenen 68. toplantısında, San Marino Cumhuriyeti Turizm Bakanı Federico Pedini Amati 2. Avrupa Erişilebilir Turizm Konferansı'nı resmen duyurdu: Herkes için Turizm 16-17 Kasım 2023'te San Marino.

UNWTO ve San Marino, herhangi bir turizm politikası veya stratejisinde erişilebilirliğe öncelik vermenin en iyi yollarını tartışmak için hükümetler, destinasyonlar, özel sektör ve sivil toplum için bir platform sağlayacaktır.

Konferans, daha erişilebilir turizmin istihdam yaratmaktan ekonomileri canlandırmaya, daha fazla insanın seyahat etmesini sağlamaya ve uluslararası dayanışma ve işbirliğini güçlendirmeye kadar pek çok faydasını netleştirecek.

Konferans, doğal ve kültürel ortamları daha erişilebilir hale getirmek için Evrensel Tasarım ilkelerinin ve en son çözümlerin uygulanmasının nasıl bir oyun değiştirici olduğunu tartışacak.