Almanya İkinci Yılında yine Oktoberfest'i İptal Etti

Dünyanın en büyük halk festivali bu sonbaharda bir daha düzenlenmeyecek. Alman yetkililer, koronavirüsün yayılma korkusu nedeniyle geleneğin kırılması gerektiğine dikkat çekerek, Oktoberfest'in arka arkaya ikinci yıl iptal edildiğini duyurdu.

Almanya İkinci Yılında yine Oktoberfest'i İptal Etti
İkincisi maskeleme ve mesafe gereksinimlerinin karşılanmasının pek mümkün olmadığı bir ortamda Oktoberfest markasına zarar verme korkusu var

Almanya'daki Oktoberfest, her yıl dünyanın her yerinden altı milyonun üzerinde misafir ağırladı . Çadır-pavyonlardaki biletler ve koltuklar festivalin açılışından çok önce satılıyordu. Bu haftanın başında, Münih belediye başkanı Dieter Reuter, bu yıl Bavyera'nın başkentinde tatil olmayacağını açıkladı. "Bu kolay bir karar değildi, ama şimdi vermem gerekiyor ve yaptım."

Son zamanlarda, Avrupa Birliği'nde giderek daha fazla sayıda üst düzey yetkili, tamamen aşılanmış yabancılara sınırların açılması gerektiğinden bahsediyor, ancak Reuters, salgının henüz bitmediği konusunda uyarıyor. Oktoberfest'in iptal edilmesinin iş dünyası açısından ekonomik sonuçlarının farkında olarak ısrar etti: " Oktoberfest ya tamamen kısıtlama ve maske modu olmaksızın gerçekleşebilir ya da hiç gerçekleşmeyebilir ."

  1. Oktoberfest kutlamasının başlangıçta 18 Eylül - 3 Ekim tarihleri ​​arasında gerçekleşmesi planlanmıştı. Henüz dört aydan fazla olmasına rağmen iptal kararı oybirliğiyle alındı.

İlk olarak, Bavyera Başbakanı Markus Seder'e göre durum hala çok belirsiz. “Biz ekonomik yükümlülükleri - Oktoberfest sonraki bir iptal büyük ekonomik kayıplara sebep olurdu” diye bir basın toplantısında söyledi.

İkincisi, maskeleme ve mesafe gereksinimlerinin karşılanmasının pek mümkün olmadığı bir ortamda, Oktoberfest markasına zarar verme korkusu var .

Daha önce Wiesn 2021 olarak da adlandırılan Oktoberfest 2021'in mümkün olacağına dair umut vardı, ancak COVID-19'un üçüncü dalgası buna bir son vermiş gibi görünüyor.

Şu anda Almanya, en azından Haziran ayına kadar sürmesi beklenen bir karantina durumunda . Büyük gruplar halinde toplanmak yasaktır ve festival geleneksel olarak milyonlarca ziyaretçiyi cezbetmiştir - 6 milyonun güvenliğini kontrol etmek gerçekçi değildir.

Almanya'da bugüne kadar 3.438.186 COVID-19 vakası ve 83.605 ölüm rapor edilmiştir. Geleneğin 1810'da başladığı Bavyera'nın Oktoberfest başkentinde durum ulusal ortalamadan daha iyi - her hafta 100.000 kişi başına 145,4 yeni vaka kaydediliyor.