Türkiye de Ölen Rus Turistin Ailesi Oteli Mahkemeye Veriyor

Rus misafir otelde kaldığı sürede akşam animasyon saatinde, bir odada otomatik olarak kapanan pencere tarafından, ezilerek öldüğü iddiasıyla mahkemeye veriliyor Rusya Araştırma Komitesi, Türkiye'de bir Rus turistin ölümü üzerine ceza davası açtı. Bu, 14 Ekim'de Soruşturma Komitesi'nin web sitesinde bildirildi. Antalya'nın Çolaklı ilçesinde oldukça yakın bir tarihte (Haziran 2020'de) açılan (V……….) otelinin bir odasında bir Tataristan sakini öldü.

Türkiye de Ölen Rus Turistin Ailesi Oteli Mahkemeye Veriyor
Türkiye de Ölen Rus turistin ailesi oteli mahkemeye veriyor

3 Ekim'de bitmesi gereken tatilde adam karısı ve kızıyla birlikteydi. 28 Eylül'de akşam şovunu izlemek için ayrıldılar ve turist odada kaldı ve programı pencereden izledi. Büyük olasılıkla, sahneden gelen yüksek sesli müzik nedeniyle, çerçevenin keskin bir şekilde düşmeye başladığını duymadı.

Metal yapı, adamı pencere kenarına bastırarak, güneş pleksus bölgesinde göğsünü sıkıştırarak ölüme yol açtı. Muhtemelen pencere sistemi arızalıydı.

Ceza davası, Sanatın 2. Kısmının "c" bendi kapsamında başlatıldı. Rusya Federasyonu Ceza Kanunu'nun 238'i (Güvenlik gereksinimlerini karşılamayan, bir kişinin ihmal nedeniyle ölümüyle sonuçlanan hizmetlerin sağlanması veya işin yapılması). Buna ek olarak, ölenlerin ailesi beş yıldızlı otele karşı dava açtı ve otel yönetiminin suçunu kanıtlamak için zaten Rusya'da ikinci bir otopsi düzenledi.

Karısı ve kızı, Türkiye Cumhuriyeti'nin her anında pozisyonlarını sonuna kadar savunmak istiyor ve yerel bir avukat tuttu. Hizmetlerinin 1.500 dolar olduğu tahmin ediliyor. Yurtdışındaki Rus Vatandaşlarını Koruma Merkezi'nin genel müdürü Dmitry Davydenko'nun genel müdürü Dmitry Davydenko'ya göre, Soruşturma Komitesi son birkaç yıldır yurtdışındaki Rus vatandaşlarıyla tüm acil durumlar için ceza davaları başlatıyor. Ve bu şaşırtıcı değil.

 Uzman, otelin suçluluğunu ileri sürmek için henüz çok erken olduğunu belirtiyor, olanların tam resmini yeniden canlandırmak gerekiyor: “Her şey yazıldığı gibi ise, o zaman otelin suçu muhtemelen oradadır.

 Ancak tam olarak olduğu gibi yazıldığına dair hiçbir garanti yoktur. Tek başına bir pencere arızası suç teşkil etmez. Nedensel bir ilişki olmalı. Soruşturma onun bu pencereye nasıl girdiğini belirlemeli mi?

Pencerelerin otomatik olarak kapanacağına dair bir çit veya duyuru var mıydı? Sarhoş muydu yoksa ayık mıydı? Çok az bilgi var ”diyor uzman. Konu ile ilgili yapılacak araştırma tehkiklerinden sonra hazırlanacak rapor neticesinde değerlendirilecek. Özellikle bilir kişi raporlarının hazırlayacağı araştırma raporları mahkemeye delil olarak sunumu yapılacak.

Mahkemenin sonuçlanmasıyla, iddia haberin doğruluğu veya yanlışlığına karar verilecek.