Dünya Çapında Sadece 20 den Fazla Yolcu Gemisi Hizmete Girdi

Yolculuğun yeni başlangıcı sürüyor: "Cruisetricks" uzman portalına göre, şu anda sadece 22 gemi dünya okyanuslarında seyrediyor ve Kasım ayında ikisi Aida'dan olmak üzere üç gemi daha başlıyor. Gemiler çoğunlukla Avrupa'da, bazen de Asya'da. ABD'de, Ekim ayı sonuna kadar resmi bir seyir yasağı uygulanmaktadır.

Dünya Çapında Sadece 20 den Fazla Yolcu Gemisi Hizmete Girdi
Dünya Çapında Sadece 20 den Fazla Yolcu Gemisi Hizmete Girdi

ABD'de en azından Ekim ayı sonuna kadar resmi bir kruvaziyer yasağı yürürlükte iken, Avrupa'da 20'den fazla kruvaziyer gemisi yeniden faaliyete geçti, ama aynı zamanda Asya, Avustralya ve Yeni Zelanda'da, bazıları haftalarca sporadik olarak. Uzun süre kapalı kaldıktan sonra 17 Ekim'de, bir AIDA yolcu gemisi tekrar yola çıkacak. Şu anda hangi gemilerin yolcularla seyrettiğini derledik. GÖRÜNTÜLE Lüks sefer nakliye şirketi Ponant, Temmuz ortasından Ekim ayına kadar toplamda sekiz gemi olmak üzere yolcu gemilerinin çoğunu hizmete aldı. Ponant'a göre, yeniden başlatmanın ardından toplamda 3.000'den fazla yolcu içeren 50'den fazla yolculuk gerçekleştirildi. Ancak büyük yolcu gemileri bile Temmuz ayı sonunda tekrar yola çıktı: TUI Cruises 24 Temmuz'da başladı , iki gün sonra Tayvan'da Dream Cruises, 16 Ağustos'ta MSC Grandiosa hizmete döndü, 6 Eylül'de Costa Deliziosa izlendi ve AIDA nihayet ilk gemiyi 17 Ekim'de yola koydu . Özellikle daha küçük gemilere sahip nakliye şirketleri yaz sezonunu Ekim ayında sonlandırıyor çünkü özellikle Karayipler gibi kışlık seyir bölgeleri makul bir şekilde gezilebilir değil. Bununla birlikte, aynı zamanda, MSC ve AIDA'dan gelen diğer büyük gemilerin ve muhtemelen Aralık ayında ABD'deki ilk kruvaziyer gemilerinin yeniden başlaması bekleniyor.

ABD'den Kasım ayından itibaren tekrar gemi seferleri olabilir, ancak daha çok Aralık ayında. CDC'nin denizsiz siparişinin 31 Ekim'de sona ermesi bekleniyor ve nakliye şirketleri şu anda Kasım veya Aralık'ta bir başlangıç ​​için hazırlanıyor. Örneğin, Norveç Kruvaziyer Hattı ile, Los Angeles'tan Kasım ayında Meksika Rivierası'na geziler için zaten rezervasyon yapılabilir. ABD'de yeniden başlatmanın bu tarihte gerçekleşip gerçekleşmeyeceği hala çok belirsiz.

Enfeksiyon koruma konseptleri şimdiye kadar kendilerini kanıtladı Yolculara yönelik korona testleri, hijyen ve mesafe önlemleri ile gemide maske gereksinimleri ile nakliye şirketlerinin enfeksiyondan korunma konseptleri bugüne kadar kendini kanıtlamıştır. Ekim ortası itibarıyla iki büyük yolcu gemisinde birkaç Covid 19 enfeksiyonu olsa bile, nakliye şirketlerinin onlarla ilgilenme şekli, kavramların bu durumda da işe yaradığını ve hastalığın gemilerde yayılmasını engellediğini gösteriyor.

Costa Diadema’da, bir Fransız tur operatörünün Ekim ayında yaptığı tam charter seferleri sırasında yolcu yolcular arasında  toplam sekiz pozitif covid-19 vakası vardı. 15 Ekim'de, MSC Grandiosa'daki bir ekip üyesi pozitif çıktı ve buna göre izole edildi. Bununla birlikte, takipte belirlenen tüm irtibat kişileri başlangıçta negatif test sonuçları gösterir. Etkilenen mürettebat üyesinin karada bir laboratuvarda yaptığı son testin sonucu, 17 Ekim sabahı hala beklemekteydi. Daha küçük gemilerde bile, yeniden başlatma tamamen olaysız değildi. Paul Gauguin ve Aranui 5, Güney Denizlerinde gemide Covid-19 enfeksiyonlarına sahipti, Silversea, enfekte bir şovmen nedeniyle Suudi Arabistan'da bir charter gezisini erken iptal etti. Alaska'da, Uncruise Adventures, bir yolcunun korona testinin pozitif çıkmasının ardından ilk yolculuktan hemen sonra pes etmek zorunda kaldı. Seyir yeniden başlatmanın küresel öncüsü şu anda çalışmıyor.

Hurtigruten, kuralları ve sonuçta ortaya çıkan Covid 19 vakalarını büyük ölçüde ihlal ederek kendini oyundan çıkardı. Hurtigruten şu anda sadece Norveç kıyı güzergahında çok sınırlı bir ölçüde etkindir. Bununla birlikte, şu anda dünya çapında on binlerce yolcuyu sayan sayısız yolculuk göz önüne alındığında, bunlar münferit vakalar olarak kaldı. Bununla birlikte, her şeyden önce, hiçbir durumda - özel Hurtigruten vakası dışında - büyük bir enfeksiyon, daha ileri düzeyde enfeksiyonlar veya tüm gemiler için karantina yoktu. Bu, kavramların işe yaradığının ve enfeksiyonları etkili bir şekilde içerebileceğinin açık bir göstergesi olarak görülebilir. Açıkçası, mutlak güvenlik mümkün değil. Şu anda her yerde çok benzer bir biçimde uygulanan güvenlik kavramı, enfeksiyon riskini o kadar azaltmaktadır ki, gemide bulaşma olasılığı karadakinden önemli ölçüde daha azdır