Turizm Geleceğin Mesleği Neden Olmasın

CORONA sonrası geleceğin Turizmi nasıl olacak diye herkes birbirine soruyor. Cevapların geleceğe dair uygulanabilir olması konusunda, kaygılar hüküm sürmekte. Fakat her seferinde iyimser tablonun galip geldiği sonucunu görüyoruz. İşletmelerin sistemi ve destinasyon eksikliklerin farkına varmasıyla, daha da yapıcı sonuçların çıkacağını inanıyoruz. Turizm adına yenilikçi anlayış isteyenlerin, daha çabuk başarıya ulaşacakları aşikardır. Günü ve ayı hatta yılı kurtarmak hedefleri daha büyük olmalı. Turizm gelecek yıllara yatırım yapılarak hedefleri geniş, başarılarla dolu bir kompozisyonun içinde şekillenmeli. Turizmde sistem kargaşası var gibi görünse de, gelir endeksli giderlerin düzenlemesi olarak algılanmakta. Geleceğin mesleği olması için, tüm prefosyonellerin güç birliği yapması ve turizm geleceğin mesleği neden olmasın sorusuna cevap bulmalı.Çözüm önerileri ile ortaklaşa geleceğin turizmine ışık tutmalıyız.

Turizm Geleceğin Mesleği Neden Olmasın
Hüseyin  ÇİÇEK Rose Residence Hotel Genel Müd

Turizm Geleceğin Mesleği Neden Olmasın

Her şey dahil sistemi:

Her ne kadar gerçek Profesyonel Turizmciler tarafından sevilmese de Her Şey Dahil sistem Türkiye’nin kaçınılmaz bir gerçeğidir. Hatta Turizmde gelişmekte olan ve ekonomisi dışa bağlı olan ülkeler için de (MISIR, TUNUS, FAS) kaçınılmaz olmuştur. Dolayısıyla bu sistemin önümüzdeki yıllarda da devam edeceği bir gerçektir. Ancak, bu sistem biraz daha iş gücünü artırarak değiştirilmeli ve geliştirilmelidir. Misafir tercihleri ve Hijyen standartları göz önünde bulundurularak, minimal ve kişiye özel sunumlu büfeler ve şişe sunumlu içecek servisleri başlamalıdır. Hizmet kalitesinin farklılığı, hizmet edenin mesleki bilgisini icra etmesinden de anlaşılacaktır. Mevcut işleyişte de her şey dahilin farklı bir sunum şekliyle bize göstermektedir. Her şey dahil sistemin belki bir anda yok olması beklenemez fakat, geleceğin turizmde yeri ne olur zaman gösterecektir. Ekonomik dengelerin ön plana çıkartılması ile sürecin şimdilik kalıcı olduğu görülmektedir. 

Oda + kahvaltı sistemine geçiş:

Önümüzdeki yıllarda misafir tercihleri yavaş yavaş daha sakin bölgeler, daha az insanın olduğu kaliteli ve butik tesislere kaymalıdır. Hatta bu tesislerin odaları bağımsız blok veya müstakil yapılardan oluşmalıdır. Sosyal mesafe yerine sosyal alan yaratan tesisler olmalıdır. (geniş alan az oda )

Bu yapıdaki özel tesis ve Butik otellerin satışlarının oda + kahvaltı olması tercih edilmeli ve 1 bir gün önceden sipariş edilen menüler öğle ve akşam yemekleri için kişilere özel hazırlanmalıdır. Turistin sadece birkaç tura gidenler hariç, tüm gün geldikleri ülkeleri tanımadan konaklama ile gidenler fazla. Kalitenin tamamlanabilmesi için, bulunduğu coğrafya hakkında edineceği bilgilerle, dönüşünde yapacağı anlatacak  çok fazla değerimiz olur. Oda ve kahvaltı sisteminin oluşumuyla, misafir memnuniyetinin de, daha fazla olacağı bilinmektedir.

Doldur boşalt mantığından çıkılmalı ve az misafir, minimum maliyet maksimum karlılık gözetecek şekilde kaliteli hizmet anlayışı ön plana çıkarılmalıdır.

Kalite yönetiminin geleceği:

Kalite Yönetim Sistemleri daha da değer kazanacak, bakanlık ve bağımsız kuruluşlardan alınan ve uluslararası Akreditasyonu olan belgeli tesisler misafirlerin ilk tercihi olacaktır. Bu sebeple, Yeme içme alanlarında maksimum Hijyen standartları uygulanmalı ve buna bağlı olarak tesisler gıda güvenliği ve personel eğitimlerine ciddi yatırımlar yapmalıdır. HİJYEN standartları yerinde uygulanmalı ve bu uygulamalar misafire yazılı ve görsel olarak anlatılmalıdır. İşletmelerde eğitimin önemi ne kadar olursa olsun, zorunlu eğitimlerin uygulamada başarıları ölçüle bilmelidir. Kalite standartların haccp  tabanlı,  hijyen manifestosu prosedürlerine riayet edilmeli.

Uluslar arası Sertifikalarımız. : İso 9001- 2015 kalite yönetim sistemi. İso 22000 Gıda güvenliği  (Haccp)  sistemi. İso 18001 OHSAS İSG (işci sağlığı ve iş güvenliği) Yönetim sistemi. İso 14001 -2015 çevre  yönetim sistemi. İso 10002 Müşteri şikayetleri yönetim sistemi yanında bir de 

Ulusal sertifikalarımız Mevcut : Yeşil Yıldız (çevreye duyarlı konaklama tesisis) Yeşillenen oteller (Greening Hotels ) Misafirlere karşı çalışanların hizmet kalitesini daha ileriye taşıyacak kalite ve marka olabilmenin gereksinimlerini yapmalıyız. 

Yönetim ve iş gücü:

 Klasik, baskıcı ve zorlayıcı yöneticiliğin yerini, Personel ve orta kademe yöneticilerine daha yakın, onlarla Empati kurabilen, yenilikleri araştıran ve geliştiren yöneticiler almalıdır. Eğitimli ve eğite bilen yöneticiler ilk sırada tercih edilmelidir.

Turizm ve otelcilik sektörünün en büyük sorunu olan, Yetişmiş Kalifiye Personel sorununu çözmek için, hem eğitimli (üniversite) hem de çıraklıktan(meslek liseleri) hem de (alaylı) elemanlar Sektöre kazandırılmalıdır. Sürdürüle bilir turizm olması ve meslek olarak seçilmesi için alt yapısını sağlamlaştırmalıyız. Bu yeni Jenerasyonu kazanmak için ise; esnek çalışma saatleri, konforlu ve teknolojik konaklama ve dinlenme alanları, sağlıklı yeme içme alanları yaratılmalıdır. 

Sevgi ve saygılarımla