Rus Heyeti, Türkiye’nin Turizm Sezonunu Belirleyecek

Türkiye ile Rusya arasında 21 haziran itibariyle turizm kısıtlamalarının kaldırılması gündemde. Rusya’dan gelecek ekibin de 21 Hazirana kadar raporu yetiştirmesi halinde, Rusya turizm sezonu açılacak. Covid ile mücadele aralıksız sürdürülmeye devam etmekte

Rus Heyeti, Türkiye’nin Turizm Sezonunu Belirleyecek
Tüm inancımız ve çabamızla 21 Haziranda bu kısıtlamanın kaldırılmasını bekliyoruz Ayrıca Almanya İngiltere ve Hollanda gibi ülkelerde Türkiyeye seyahatin yeşil ışık yakmasını bekliyoruz

Rusya'dan bir heyet 21 Haziran'a kadar Türkiye'deki tatil köylerini denetlemek için gelecek ve denetimin sonuçlarına göre bu ülkede Rus turistler için otellerin açılmasının devam edeceğine dair bir umut var. Duruma ilişkin bu değerlendirme, Rusya ziyaretinde bulunan Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan tarafından Türk medyasına sunuldu.

Türk tatil beldelerinde turistlerin güvenliği için alınan "anti-koronavirüs" tedbirlerinin Rusya ziyareti sırasında "muhatapların dikkatine sunulduğu" belirtildi. "Tüm inancımız ve çabamızla 21 Haziran'da bu kısıtlamanın kaldırılmasını bekliyoruz. Ayrıca Almanya, İngiltere ve Hollanda gibi ülkelerde Türkiye'ye seyahatin yeşil ışık yakmasını bekliyoruz” dedi. Üstelik Alpaslan Bey'e göre bu gerçekleşirse talep çok ciddi olacak. Aslında, Temmuz ayından hemen sonra 2019 rekor seviyelerine dönme şansı var açıklaması yaptı.

"Antalya'ya, turizm bölgelerine Rusya'dan bir heyet gelmesi muhtemel. Aldığımız önlemleri görecekler. İnşallah sonuç olarak 21 Haziran'dan sonra kısıtlamalar kalkacak” dedi. Bu gerçekleşirse, o zaman Bakan Yardımcısı'nın tahminlerine göre "Temmuz, Ağustos ve Eylül istenilen düzeyde olacak."

Aynı zamanda Türkiye, belirtilen tarihten önce hem turizm sektörü çalışanlarının hem de tatil beldelerindeki sıradan vatandaşların "belirli bir düzeyde" aşılanmasını bekliyor. Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan'a göre, turist işçilerinin üçte ikisi aşılanmış durumda.

Medya, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'un 1 Haziran'a kadar Türkiye'nin hedefinin vaka sayısını 5 binin altına çekmek olduğunu ve Türkiye'nin "bu hedefe ulaşmayı başardığını" söylediğini hatırlatıyor. Özellikle Rus turistlerin ziyaret ettiği Antalya, Bodrum, Marmaris, Dalaman gibi belli başlı tatil beldelerinde vaka sayısının çok daha düşük - Türkiye ortalamasının yaklaşık yüzde 50'si kadar olduğunu da sözlerine ekledi.