Londra Heathrow Havalimanında Türkiye’den giriş dahil Terminal Açıldı

Dünyada 3 gruba ayrılan korona listesinde kırmızı, kehribar, uygun olarak adlandırılmakta. Uluslar arası tehlikeli bölgelerden gelen yolculara özel açılan terminaller var. Uluslar arası İngiltere’ye giriş izni, karantina kapsamında belirlene şartlarda kabul edilmeye başlandı.

Londra Heathrow Havalimanında Türkiye’den giriş dahil Terminal Açıldı
Londra Heathrow Havalimanındaki Terminal 3 faaliyetlerine yeniden başladı

İngilizlere göre yüksek risk taşıyan "kırmızı liste" ülkelerinden gelen yolcular, diğer yolcuların güvenliği açısından ayrı bir terminale aktarılıyor. Londra Heathrow Havalimanı'nda Türkiye ve Brezilya'dan gelen yolcular için ayrı terminal açıldı

Düşük uluslararası gelişler nedeniyle pandemi süresi boyunca kösteklenen Londra Heathrow Havalimanı'ndaki Terminal 3, faaliyetlerine yeniden başladı. Artık sadece koronavirüs açısından sorunlu ülkelerden gelen yolculara hizmet veriyor.

Yaklaşık bir ay önce Birleşik Krallık makamları , COVID-19 ile enfeksiyon risk düzeyine bağlı olarak dünyadaki tüm ülkeleri 3 gruba ayırdı. En tehlikeli olan "kırmızı" listede Hindistan, Türkiye, Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri, Filipinler, Brezilya, Arjantin dahil 43 ülke yer alıyor. Bu ülkelerden gelen yolcuların hala İngiltere'ye girmesine izin verilmiyor.  

Ancak, Büyük Britanya ve İrlanda vatandaşları ve sakinlerinin “sıcak noktalardan” evlerine dönmeleri yasak değil. Ancak şimdi yeni açılan ayrı terminalden geçecekler.

Uzmanların uzun zamandır potansiyel olarak sağlıklı ve potansiyel olarak enfekte yolcuların akışlarını ayırma ihtiyacından bahsettiğini unutmayın. Şimdiye kadar, kırmızı listedeki ülkelerden gelenler,  diğer yolcularla birlikte aynı terminallerden ve havalimanı bölgelerinden geçti .

Mevcut seyahat kısıtlamalarına göre, "kırmızı" ülkelerden gelen konukların 10 gün boyunca belirlenmiş bir otelde zorunlu karantinada olmaları gerekiyor. İkinci, daha az tehlikeli ülkelerden gelen turistler de 10 günlük zorunlu karantinaya gönderiliyor, ancak bunu evde yapmalarına izin veriliyor. Bu sözde "kehribar" liste neredeyse tüm Avrupa ülkelerinin yanı sıra Rusya, ABD, Japonya, Çin, Brezilya ve Arjantin'i de içeriyor.

Havaalanındaki artan güvenlik önlemleri, İngiltere'de Hindistan'dan ithal edilen yeni bir koronavirüs türünün ortaya çıkmasından kaynaklanıyor.

2020'de hava yolculuğu pazarındaki küresel düşüşe rağmen Heathrow, gezegendeki en yoğun havalimanlarından biri olmaya devam ediyor. Geçen yıl, havalimanı 20.650.473 uluslararası yolcuya hizmet verdi. Bu, "normal" 2019'dan %72.8 daha azdır.