Booking HD Karbon Dengeleme ve Sürdürülebilirlik

Booking HD, hissedarlar genel kurulunda karbondioksit azaltımı çabalarının yetersiz kaldığına işaret ederek, rapor talep eden hissedar önerisine geçildi.

Booking HD Karbon Dengeleme ve Sürdürülebilirlik
Yıllık iklim değişikliği raporunda düzenlediği toplantıda hissedarlar kararları

ABD turizm endüstrisi medyası Skift'e göre, dünyanın önde gelen online seyahat şirketi Booking Holdings'in yıllık iklim değişikliği raporunda düzenlediği hissedarlar toplantısında şirketin karbon dengeleme çabaları yetersiz kaldı.

Hazırlanacak bir hissedar önerisine geçildi. Hissedarların oylarının sonucu 1.923.000 lehte ve 1.484.000 ret yönünde oldu. Şirket rapora karşı çıkıyor.

Karbon dengeleme, CO2 gibi sera gazı emisyonlarını azaltma çabalarının yanı sıra emisyon miktarıyla orantılı azaltım faaliyetlerine yatırım yaparak sera gazı emisyonlarını telafi etme fikridir.

Genel Kurul'da, şirketin karbon nötrlüğüne ulaştığını iddia ettiği 2020 sürdürülebilirlik raporu, aslında karbondioksit emisyonlarını azaltmadığı ve karbon ofsetlerinin "yetersiz" olduğu belirtilerek ele alındı.

Ayrıca, şirketlerin karbondioksit emisyonlarıyla düzgün bir şekilde ilgilenmemeleri durumunda finansal tabanları üzerinde ciddi olumsuz etkileri olabileceği de söylendi.

Bu arada, şirketin iklim stratejisi ve politikalarına ilişkin oylama için hissedar önerisi 11,67 milyon lehte ve 19,47 milyon aleyhte oyla reddedildi. Şirketin kendisi hissedar önerisine karşı olduğunu ifade etti.